SDCHA1V5040-1R0-R
SDCHA1V5040-1R0-R
SDCHA1V5040-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V5040-1R0-R
  • Description
    IND SMD POWER 1.0UH 5.0A
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 5 A 12mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V5040-1R0-R
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5 A
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 12mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 140MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)