SDCHA1V5040-100-R
SDCHA1V5040-100-R
SDCHA1V5040-100-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V5040-100-R
  • Description
    IND SMD POWER 10.0UH 2.2A
  • Delivery Services
10 µH Shielded Inductor 2.2 A 56mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V5040-100-R
Inductance 10 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.2 A
Current - Saturation (Isat) 2.52A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 56mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 26MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.195" L x 0.195" W (4.95mm x 4.95mm)
Height - Seated (Max) 0.161" (4.10mm)