TSL1315RA-471K1R1-PF
TSL1315RA-471K1R1-PF
TSL1315RA-471K1R1-PF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TSL1315RA-471K1R1-PF
  • Manufacturer
    TDK Corporation
  • Description
    FIXED IND 470UH 1.1A 430 MOHM TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Vertical Cylinder
  • Delivery Services
470 µH Unshielded Inductor 1.1 A 430mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Quick Inquiry
TSL1315RA-471K1R1-PF
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer TDK Corporation
Series TSL
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status
Type -
Material - Core -
Inductance 470 µH
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 1.1 A
Current - Saturation (Isat) 1.8A
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 430mOhm Max
Q @ Freq 30 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant 1.5MHz
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number TSL1315RA-471K1R1-PF TSL1315RA-100K5R1-PF TSL1315RA-101K2R5-PF TSL1315RA-102JR78-PF
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status
Description FIXED IND 470UH 1.1A 430 MOHM TH FIXED IND 10UH 5.1A 23 MOHM TH FIXED IND 100UH 2.5A 97 MOHM TH FIXED IND 1MH 780MA 1 OHM TH