V320LT10PX2855
V320LT10PX2855
V320LT10PX2855
lmages are for reference only.
  • Part Number
    V320LT10PX2855
  • Description
    VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM
  • Package
    Disc 10mm
  • Delivery Services
510 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Quick Inquiry
V320LT10PX2855
Manufacturer Littelfuse Inc.
Series LT
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Maximum AC Volts 320 V
Maximum DC Volts 420 V
Varistor Voltage (Min) 459 V
Varistor Voltage (Typ) 510 V
Varistor Voltage (Max) 561 V
Current - Surge 2.5 kA
Energy 48J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 170 pF @ 1 MHz
Operating Temperature -55°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 10mm
Qualification -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM VARISTOR 510V 2.5KA DISC 10MM