KMG160VB101M16X25LL
KMG160VB101M16X25LL
KMG160VB101M16X25LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB101M16X25LL
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3.315Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB101M16X25LL
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series KMG
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.315Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 335 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 502.5 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)