KMG16VB222M12X20LL
KMG16VB222M12X20LL
KMG16VB222M12X20LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB222M12X20LL
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 166mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB222M12X20LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 166mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 920 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 993.6 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)