KMG160VB22RM10X20LL
KMG160VB22RM10X20LL
KMG160VB22RM10X20LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB22RM10X20LL
  • Description
    CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
  • Delivery Services
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 15.068Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB22RM10X20LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 22 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 15.068Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 216 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)