KMG160VB3R3M6X11LL
KMG160VB3R3M6X11LL
KMG160VB3R3M6X11LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB3R3M6X11LL
  • Description
    CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL
  • Delivery Services
3.3 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 100.455Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB3R3M6X11LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 3.3 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 100.455Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 28 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 70 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)