KMG16VB221M6X11LL
KMG16VB221M6X11LL
KMG16VB221M6X11LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB221M6X11LL
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.507Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB221M6X11LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.507Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 270 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)