KMG160VB331M18X35LL
KMG160VB331M18X35LL
KMG160VB331M18X35LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB331M18X35LL
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
  • Delivery Services
330 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.005Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB331M18X35LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.005Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 705 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0575 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.398" (35.50mm)