KMG160VB10RM10X12LL
KMG160VB10RM10X12LL
KMG160VB10RM10X12LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB10RM10X12LL
  • Manufacturer
    Chemi-Con
  • Description
    CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
10 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 33.15Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB10RM10X12LL
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Chemi-Con
Series KMG
Packaging Bulk
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 33.15Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 67 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 120.6 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)