KMG16VB102M10X16LL
KMG16VB102M10X16LL
KMG16VB102M10X16LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB102M10X16LL
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 332mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB102M10X16LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 332mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 560 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 840 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)