KMG16VB332M12X25LL
KMG16VB332M12X25LL
KMG16VB332M12X25LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB332M12X25LL
  • Description
    CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
  • Delivery Services
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 121mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB332M12X25LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 3300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 121mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.2636 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)