KMG16VB33RM5X11LL
KMG16VB33RM5X11LL
KMG16VB33RM5X11LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB33RM5X11LL
  • Description
    CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
33 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB33RM5X11LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 33 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency -
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)