KMG160VB221M16X31LL
KMG160VB221M16X31LL
KMG160VB221M16X31LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG160VB221M16X31LL
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
  • Delivery Services
220 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.507Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG160VB221M16X31LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.507Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 810 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)