KMG16VB331M8X11LL
KMG16VB331M8X11LL
KMG16VB331M8X11LL
lmages are for reference only.
  • Part Number
    KMG16VB331M8X11LL
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.005Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
KMG16VB331M8X11LL
RoHS Status RoHS non-compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.005Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 390 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.453" (11.50mm)