SDCHA1V8040-1R0-R
SDCHA1V8040-1R0-R
SDCHA1V8040-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V8040-1R0-R
  • Description
    IND SMD POWER 1.0UH 8.5A
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 8.5 A 8.2mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V8040-1R0-R
Series SDCHA1V80
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 8.5 A
Current - Saturation (Isat) 13.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 8.2mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 85MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)