TSL1315RA-472JR37-PF
TSL1315RA-472JR37-PF
TSL1315RA-472JR37-PF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    TSL1315RA-472JR37-PF
  • Description
    FIXED IND 4.7MH 370MA 4.4 OHM TH
  • Delivery Services
4.7 mH Unshielded Inductor 370 mA 4.4Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Quick Inquiry
TSL1315RA-472JR37-PF
Series TSL
Packaging Tape & Box (TB)
Material - Core -
Inductance 4.7 mH
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 370 mA
Current - Saturation (Isat) 580mA
Shielding Unshielded
DC Resistance (DCR) 4.4Ohm Max
Q @ Freq 40 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant 430kHz
Ratings -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test 1 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Part Number TSL1315RA-472JR37-PF TSL1315RA-100K5R1-PF TSL1315RA-101K2R5-PF TSL1315RA-102JR78-PF
Manufacturer TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation TDK Corporation
RoHS Status
Description FIXED IND 4.7MH 370MA 4.4 OHM TH FIXED IND 10UH 5.1A 23 MOHM TH FIXED IND 100UH 2.5A 97 MOHM TH FIXED IND 1MH 780MA 1 OHM TH