SDCHA1V8040-560-R
SDCHA1V8040-560-R
SDCHA1V8040-560-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    SDCHA1V8040-560-R
  • Description
    IND SMD POWER 56.0UH 1.75
  • Delivery Services
56 µH Shielded Inductor 1.75 A 160mOhm Nonstandard
Quick Inquiry
SDCHA1V8040-560-R
Series SDCHA1V80
Inductance 56 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.75 A
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 160mOhm
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 10.5MHz
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.157" (4.00mm)